Strona Nandiego

foto + graf + blog (od 1997 roku)

Niedziela, 17 października 2021 roku. Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, WiktoraFluor niszczy zęby [...i obniża IQ]

W świecie XXI wieku wszyscy chcemy być piękni. Piękni - to znaczy modnie ubrani, szczupli, z zadbanymi włosami i cerą i śnieżnobiałymi zębami. Szeroki uśmiech odsłaniający nieskazitelne uzębienie to jeden z podstawowych warunków urody. Nie tak łatwo go osiągnąć i zachować. Wybielanie jest zabiegiem kosztownym - a zatem dostępnym nie dla każdego, poza tym nie pozostaje obojętne dla szkliwa. Zwykłemu śmiertelnikowi pozostają tylko środki do higieny jamy ustnej. ustaIch wybór jest ogromny: mamy do dyspozycji różnego rodzaju płyny do płukania, nici dentystyczne - i przede wszystkim pasty do zębów - setki kolorowych opakowań stojących w szeregu na sklepowych półkach. To ogromny rynek, którego klientami jesteśmy się od najmłodszych lat, gdy po raz pierwszy nakładamy pastę na szczoteczkę do zębów. Sprzedaż tego typu środków czystości jest źródłem ogromnych zysków, dlatego producenci są zdeterminowani w swojej walce o klienta. Przedstawiają oferowane przez siebie pasty do zębów jako najlepsze i najzdrowsze, naszpikowane substancjami zbawiennymi dla zębów. Wśród nich prym wiedzie fluor.

 

To środek, którego nazwę zna każde dziecko. Występuje w milionie reklam past, gdzie zachwalają go i szczerbate sześciolatki i "specjaliści" w śnieżnobiałych kitlach. Fluor przedstawiany jest jako esencja dobra. Wzmacnia zęby, chroni przed próchnicą, zachowuje śnieżnobiały uśmiech... Niestety, tak dzieje się tylko w wirtualnym świecie reklamy. Rzeczywistość przedstawia się o wiele gorzej. Można by powiedzieć - szaro, ale kolorem fluoru jest raczej brąz.

 

Organizm, któremu dostarcza się dużo fluoru, nie jest bowiem wcale zdrowy. Zęby zaś nie robią się śnieżnobiałe lecz... żółte - bo nadmiar tego pierwiastka objawia się początkowo lekko żółtawymi plamami, które z upływem czasu ciemnieją, aż do wyraźnie brunatnej barwy. Od tych zewnętrznych objawów gorsze są jednak procesy zachodzące w środku organizmu.

Czego nie było w reklamie, czyli skutki nadmiaru fluoru

Fluor w pewnych ilościach jest nam niezbędny. Organizm potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju kości i zębów (gdzie odkłada się w postaci fluoroapatytu). Jakie są te "pewne ilości"? W przypadku osoby dorosłej odpowiednia porcja wynosi od 3 mg (kobieta) do 4 mg (mężczyzna), u dzieci od 1 do 2 mg. Taką porcję bardzo łatwo dostarczyć organizmowi - wystarczy wypić kilka filiżanek herbaty. Oprócz niej fluor znajdziemy także w fasoli, ziemniakach, marchwi, szpinaku, kapuście, sałacie oraz mące pszennej. W przypadku fluoru jednak łatwo przekroczyć linię bezpieczeństwa. Nie chodzi tu o produkty spożywcze, które raczej nie spowodują przedawkowania tego pierwiastka - lecz o stosowaną przez nas skrupulatnie w nadziei na piękny uśmiech pastę do zębów.

pasta z naturalnym fluorem pochodzenia roślinnego

Nasz problem z fluorem polega na tym, że organizm nie radzi sobie z nadmiarem tego pierwiastka. Tylko częściowo jest on usuwany wraz z płynami ustrojowymi przez gruczoły łojowe oraz potowe - reszta odkłada się w układzie kostnym i kumuluje w skórze. A zarówno fluor jak i jony fluorkowe są toksyczne i działają drażniąco np. na układ oddechowy. Nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do zaburzenia procesów enzymatycznych w tkankach - zahamowania oddychania komórkowego, przemiany węglowodanów i tłuszczy oraz syntezy hormonów. Konsekwencją tego są uszkodzenia kości, zaburzenia pracy tarczycy i trzustki. Bardzo groźną konsekwencją przedawkowania fluoru jest wypieranie przez niego wapnia, co w prostej linii prowadzi do chorób związanych z niedoborem tego pierwiastka, jak na przykład osteoporozy, zaburzeń rytmu serca czy skurczów mięśni. Fluor blokuje także przyswajanie magnezu, który jest bardzo istotny dla właściwego przekazywania sygnałów w układzie nerwowym. Niedobór magnezu objawia się przewlekłym zmęczeniem, ciągłymi skurczami mięśni, rozdrażnieniem, lękami i trudnością w koncentracji, a także prowadzi do próchnicy - przed którą staraliśmy się uciec, stosując fluor.

foto: Zęby uszkodzone przez nadmiar fluoru.
- źródło: http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/woman/health/771821/Health-Fluoride-in-water-Childrens-teeth.html

Codzienne dostarczanie organizmowi nadmiaru fluoru prowadzi do choroby, określanej przez naukowców jako fluoroza. Jej pierwszym objawem są białe plamy na zębach. Stopniowo, z biegiem czasu, po przyjęciu szeregu następnych dawek fluoru, plamy ciemnieją i przybierają barwę żółtobrunatną. Wtedy szkliwo jest już na tyle kruche, że po prostu odpada. Wewnątrz organizmu zmienia się struktura kości - tracą one wapń, stają się bardziej kruche, podatne na złamania. Fluoroza u dorosłych prowadzi także do uszkodzenia nerwów. Szacuje się, że na fluorozę cierpi 32 procent amerykańskich dzieci. Od lat 40. XX wieku ta liczba wzrosła o blisko 40 procent. Sytuację pogarsza fakt, że dorośli magazynują małe ilości pierwiastka (około 10 procent wchłoniętego fluoru), natomiast dzieci, których organizm cały czas się rozwija, mogą go magazynować nawet w 50 procentach.

Dane z Harvardu - fluor obniża IQ

Fluor obniża IQ - badanie z renomowanego pisma naukowego EHP - Infowars.

https://www.youtube.com/watch?v=eOJB7lsbcz0

A to ciekawe.

Nie wszyscy tczewianie wiedzą, że wodzie dostarczanej do mieszkań znajduje się taka dawka fluoru, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na ten pierwiastek. W Tczewie nie trzeba więc nadużywać pasty do mycia zębów z fluorem. Dostateczna jego ilość znajduje się wypijanej w ciągu dnia wodzie. Już dawno temu to dostrzeżono i na opakowaniach pasty do zębów umieszczano napis, że nie powinno się jej stosować w Tczewie i w jeszcze kilku innych miastach w Polsce.
Fluor jest zbawienny dla organizmu, a szczególnie dla zębów, ale w nadmiarze jest szkodliwy. Powoduje na przykład fluorozę, objawiającą się białymi przebarwieniami na zębach i paradontozę zębów.

źródło: http://tczew.naszemiasto.pl/archiwum/

Z nadmiarem fluoru w organizmie wiąże się także inny objaw - wydawałoby się, typowo kosmetyczny. To trądzik fluorowy (acne fluorica). Początkowo występował u pracowników przemysłu chemicznego, metalurgicznego, hutniczego, elektromaszynowego i petrochemicznego, obecnie dotyka coraz szersze kręgi osób narażonych na szkodliwy wpływ tego pierwiastka. Zmiany na skórze przypominają zwykły trądzik, lecz są bardziej zaognione i wyjątkowo uporczywe w leczeniu. Przyczyną jest drażniące działanie fluoru na gruczoły skóry i zwiększona przepuszczalność błon i śródbłonków, a co za tym idzie, większa podatność na zakażenia bakteryjne. Zwykły trądzik łatwo może przekształcić się w trądzik fluorowy pod wpływem fluorowanych kortykosteroidów, innych fluorowanych leków i składników kosmetyków - a także na wskutek używania pasty do zębów. Łatwo sprawdzić, czy zmiany na skórze spowodowane są właśnie przez ten pierwiastek - charakterystyczne jest skupienie objawów trądzikowych wokół ust, nosa, na brodzie i na czole a także zaostrzenie trądziku po umyciu zębów. Objaw ten utrzymuje się kilka godzin, a po tym czasie skóra wraca do wcześniejszej formy.

Toksyczna pasta do zębów

Chociaż toksyczne działanie fluoru jest doskonale znane, niektórzy lekarze nie widzą nic złego w stosowaniu fluorowanej pasty do zębów. Na stronie jednego z serwisów medycznych można przeczytać: "(...)ilość pasty z fluorem nakładana przez rodzica (porcja wielkości ziarna groszku), a zjadana podczas mycia zębów przez dziecko nie jest w stanie przedawkować fluoru. Ta ilość zjadanego fluoru z pastą uzupełnia dietę, można wiec nie wprowadzać profilaktyki endogennej." Tymczasem zjadana przez dziecko pasta dostarcza szkodliwych składników, które kumulują się w organizmie powoli, lecz nieustannie.

pasta (żel) bez fluoru - polskiej firmy Ziaja

Konsekwencją opinii o pozytywnym działaniu fluoru i braku wiedzy o możliwościach jego przedawkowania była do niedawna stosowana powszechnie w szkołach fluoryzacja. Większość z nas pamięta szkolną pielęgniarkę hojnie nalewającą na szczoteczki do zębów płyn o obrzydliwym smaku, który miał zabezpieczyć nasze zęby przed próchnicą. W Polsce ten zabieg stosuje się do dzisiaj...tymczasem już w 1958 roku został potępiony przez Związek Amerykańskich Lekarzy i Chirurgów. W większości krajów Europy Zachodniej od fluoryzacji zaczęto odchodzić w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy pojawiły się pierwsze dowody na to, że fluor zamiast spodziewanej ochrony przed próchnicą zatruwa organizm i niszczy szkliwo. Był to między innymi wynik badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, opublikowanych w "British Dental Journal": przez cztery lata prowadzono badania, w których wzięło udział 1000 dzieci. Nie stwierdzono żadnych istotnych różnic, jeśli chodzi o nasilenie próchnicy zębów, między dziećmi używającymi fluorkowanej pasty do zębów oraz tymi, które myły zęby pastą bez fluorku.

Mam znajomego, który już prawie skończył studia, będzie dentystą. Na egzaminie padło pytanie ile zjedzonych tubek pasty do zębów zabije dorosłego człowieka a ile dziecko. (odp. 4 i 2). Owszem, fluor potrzebny jest do budowy szkliwa dla organizmów ludzkich do 20-go roku życia. Jednakże potrzebne ilości znajdują się pokarmie danym przez naturę. Nadmiar fluoru oczywiście skutecznie zatruwa organizm i prowadzi do chorób. Ale o tym się już nie mówi...
-"chomicki" [prawda2.info]

Zabieg fluorowania został zakazany w 1961 r. w Szwecji i w 1964 r. w Danii, a w Niemczech zabroniono go w 1971 r. W Wielkiej Brytanii stosowano go do lat dziewięćdziesiątych, co spowodowało falę zachorowań na fluorozę. Zęby dzieci poddawanych fluoryzacji stawały się łamliwe i chropowate, a ich szkliwo uległo przebarwieniom. Efektem masowych zatruć była fala procesów wytoczonych koncernom farmaceutycznym: jedno z poszkodowanych dzieci, dziesięciolatek Kevin Isaacs, w 1996 r. otrzymał od koncernu Colgate Palmolive 1000 funtów tytułem odszkodowania.

 

Obecnie w większości krajów na Zachodzie Europy fluoryzacja już nie jest stosowana. Przeciwne stosowaniu fluoru są największe autorytety medyczne, jak doktor Arvid Carlsson, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 2000 roku, który podkreśla dysproporcję pomiędzy możliwymi skutkami przedawkowania fluoru a wątpliwymi korzyściami z jego stosowania.

zastanów się nim wyciśniesz...

Podawanie fluoru podczas zabiegu fluoryzacji jest obarczone zbyt wielkim ryzykiem. Historia medycyny zna przypadki śmierci wskutek przedawkowania preparatu lub jego nieumiejętnego stosowania - przykładem może być sprawa opisana 20 stycznia 1979 r. przez New York Times: trzyletni chłopiec, któremu posmarowana dziąsła fluorkowym żelem, zmarł na fotelu dentystycznym. Jego rodzina otrzymała odszkodowanie w wysokości 750000 dolarów.

 

Fluor jest ogromną pomyłką także jako składnik pasty do zębów - związek ten może mieć jakiekolwiek znaczenie zapobiegawcze jedynie w okresie tworzenia się i wapnienia związków zębowych, gdy czynne są adamantoblasty, a więc u kobiet w ciąży (u płodu), u dzieci i młodzieży. Hamowanie próchnicy zębów w okresie, gdy już wykształcone są zęby stałe jest fizjologicznie niemożliwe. Czy zatem lepszym pomysłem jest podawanie past z fluorem dzieciom? Niestety, najbardziej znaczącą konsekwencją stosowania tego typu środków jest nie ochrona przed próchnicą, ale rosnąca fala tzw. osteoporozy przedszkolnej - powszechnie występujące wyparcie wapnia z kości i zastąpienie go fluorem. Nic w tym dziwnego - małe dzieci potrafią połknąć nieświadomie nawet do 60 procent użytej pasty, co równe jest około 0,6 mg fluoru. Taka ilość jest niebezpiecznie blisko bezpiecznej dawki, zwłaszcza, jeśli dziecko otrzymuje ten pierwiastek jeszcze z kilku innych źródeł (pożywienie, fluorowana woda, itp.).

Nie stosować nawet u starszych dzieci, gdyby jednak używały jej młodsze to...

 

Fluor nie jest pierwiastkiem obojętnym dla organizmu. Nie przysłużymy się sobie wprowadzając jego nadmiar do naszego ciała. Choć reklamowany jako niezwykle zdrowy i dobroczynny, w rzeczywistości jest trucizną. Wiele naszych problemów ze zdrowiem i cerą, których źródła nie potrafimy znaleźć, w rzeczywistości może mieć źródło w leżącej niewinnie w łazience tubce pasty.

źródło: http://zdrowylink.pl/zdrowie/leczenie-naturalne/pasty-bez-fluoru

Fluor obniża inteligencję [IQ]

Następnym razem, gdy ktoś spróbuje ci powiedzieć, że nie ma naukowych podstaw by udowodnić, że chemikalia fluorowe są szkodliwe dla zdrowia ludzi, po prostu skieruj go do nowego przeglądu badań opublikowanych niedawno w Instytucie Nauk Zdrowia Środowiskowego w czasopiśmie Environmental Health Perspectives, który wskazuje, po raz 25, że fluor niszczy rozwój mózgu i prowadzi do znacznego obniżenia poziomów IQ u ludzi. Naukowcy ze szkoły Harvard University of Public Health jak również Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Shenyang wspólnie badali wpływ fluoru na dzieci poprzez ocenę 27 różnych badań nad fluorem. Po dokonaniu przeglądu, zespół odkrył "silne indykatory", że narażenie na fluor, szczególnie wśród rozwijających się dzieci, jest bardzo problematyczne dla prawidłowego rozwoju poznawczego i formowania mózgu.

Dzieci mieszkające w obszarach, w których publiczne dostawy wody są sztucznie fluorowane mają, w oparciu o dane, ogólnie znacznie niższy poziom IQ, w porównaniu do dzieci mieszkających na obszarach nieobjętych fluoryzacją. Po uwzględnieniu innych czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na zdrowie i rozwój poznawczy, zespół zasadniczo stwierdził, że nie ma wątpliwości co do związku między narażeniem na działanie fluoru a obniżeniem IQ.

"Nasze wyniki potwierdzają możliwość wystąpienia negatywnych skutków działania fluoru na rozwój neurologiczny dzieci", napisała w swoim raporcie Anna Choi, naukowiec z Harvardu, i jej koledzy. "Fluor łatwo przenika przez łożysko. Fluor naraża rozwijający się mózg, który jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane przez substancje toksyczne, niż dojrzały/rozwinięty mózg, co może ewentualnie prowadzić do uszkodzenia o charakterze stałym."

Inne badanie opublikowane w tym samym czasopiśmie w 2010 odkryło podobną korelację między ekspozycją na fluor a rozwojem poznawczym. Porównane dzieci w wieku lat ośmiu i trzynastu mieszkające w dwóch chińskich wsiach, gdzie w jednej były poddane fluoryzacji a drugiej nie, ujawniło ogólnie o 350% wyższy poziom IQ w wiosce nie poddanej fluoryzacji w porównaniu z fluorowaną wsią. I ponownie w Indiach, naukowcy zaobserwowali, że chemikalia fluorowe przekroczyły barierę krew-mózg u dzieci i "zmieniły strukturę i funkcję tkanki nerwowej". Opublikowane w Journal of Medical and Allied Sciences badanie obnażyło, iż wszechobecny fluor rzeczywiście odkłada się w całym ciele i z czasem kumuluje, w tym również i w mózgu.

"To bez sensu, aby poddawać nasze dzieci temu eksperymentowi fluoryzacji by realizować program pewnych polityczny grup interesów", mówi Paul Beeber, prawnik i prezes New York State Coalition Opposed to Fluoridation (NYSCOF). "Nawet jeśli fluoryzacja zmniejsza ubytki to czy zdrowie zębów jest ważniejsze niż zdrowie mózgu? Już nadszedł czas by pominąć politykę i zatrzymać fluoryzację." [w USA prowadzi się szeroką kampanię fluoryzacji wody pitnej.]

źródło: http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/spozywanie_fluoru_obniza_iq,p1944815338
http://www.naturalnews.com/036873_fluoride_lower_IQ_brain_damage.html [Yes, fluoride makes you stupid]

TRICLOSAN uodparnia bakterie na antybiotyki i jest rakotwórczy

Jedna z najbardziej popularnych past do zębów na rynku, Colgate Total zawiera bakteriobójczy związek o nazwie triclosan. Na stronie producenta jesteśmy przekonywani o jego pozytywnym wpływie na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jamy ustnej, bezpieczeństwie i ochronie dla zębów którą zapewnia. Jednak badania nad tą substancją odkrywają elektryzującą prawdę – nie tylko jest szkodliwy, ale też kumuluje się w żywych organizmach oraz środowisku! Między innymi w ziemi uprawnej, wodzie pitnej a nawet w mleku matki. Rocznie produkuje się go aż 1500 ton (w 1998r).

Po użyciu produktów go zawierających (wśród których są szampony, kremy, ale też zabawki czy tekstylia) trafia do ścieków a stamtąd – do środowiska, a część – gromadzi się w naszym organizmie w tkance tłuszczowej.Nadużywanie triclosanu w środkach higieny osobistej i jego powszechne występowanie w środowisku doprowadziło również do rozwoju odporności bakterii na ten związek. Poza tym antybiotyki, które działają podobnie do tego związku również stają się bezużyteczne, co czyni nas bezbronnymi wobec infekcji. Chociaż nie ma dotąd wyników badań na temat toksyczności triklosanu u ludzi, u zwierząt okazuje się mieć bardzo szkodliwe działanie.

Osłabia syntezę hormonów tarczycy – kluczowych dla procesów metabolizmu, co powoduje hipotermię (obniżenie temperatury ciała). Ponadto ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ma również ujemny wpływ na płodność u szczurów, a przecież problemy tego rodzaju są w naszej populacji coraz powszechniejsze. Dodatkowo u zwierząt ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Może również być karcynogenny dla wątroby, co skutkuje powstawaniem raka tego narządu.

http://gurbacka.pl/5-powodow-aby-uzywac-oleju-kokosowego-zamiast-pasty-do-zebow/

 

Komentarze

Dodaj komentarz:   [podstrona: art_fluor]

Nick / Imię:

Treść komentarza: (max 1000 znaków)Przepisz powyższe cyfry:

 

Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.

 

ilość komentarzy: 0^ ^ Do góry - hop! ^ ^