Strona Nandiego

[od 1997 roku] Foto + Graf + Blog

Czwartek, 30 maja 2024 roku. Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand [ 22 tydzień roku ]GOLDWASSER - który jest oryginalny?

Goldwasser został wymyślony przez Holenderskiego imigranta przybyłego do Gdańska w XVI w. Likier ten produkowany był w wytwórni Der Lachs w którym to obecnie budynku mieści się restauracja "Pod Łososiem". Wytwarzany był od roku 1598 aż do czasów wojny, później marka została wraz z recepturą sprzedana do Niemiec, gdzie nadal jest produkowana pod taką samą nazwą.

Przeszło 400 lat minęło od stworzenia przez Ambrożego Vermollena receptury najsłynniejszego gdańskiego trunku - likieru Goldwasser, czyli złotej wody. Dziś można kupić go od kilku producentów. Jednak jego jakość nie jest równa...

W Gdańsku można spróbować Goldwassera mn. od dystrybutora: firmy Tooranko... [toorank.com.pl], Goldwassera produkowanego wyłącznie dla restauracji Kamienica Goldwasser... [goldwasser.pl]- producent: Hardenberg Wilthen AG. ...jak i Goldwassera z firmy Komers ze Straszyna. [komers.com.pl] ...która jest prawdopodobnie kontynuacją produkcji 'Polmosa' z lat 90-tych.
Jednak mam jeszcze w swoich zasobach Goldwassera innych producentów, którzy już dziś tego trunku nie produkują. Skany ponizej:

Miniaturowa próbka. Producent niemiecki: Der Lachs z Nörten-Hardenberg

Galeria [ graf/artki/goldwasser/1 ]   

goldwasser_a1.jpg

[1] goldwasser_a1.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

goldwasser_a2.jpg

[2] goldwasser_a2.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

goldwasser_a3.jpg

[3] goldwasser_a3.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

plikow: 3

Jak widać, producent -Der Lachs- Branntwein und Liquer Fabrik z miasta Nörten-Hardenberg odwołuje się do tradycji rozpoczętej jeszcze w 1598 roku... Jest on prawdopodobnie najbardziej uprawniony do chwalenia się oryginalnością Golwassera potwierdzoną zakupem oryginalnej receptury.

Jeśli prześledzić obecność w kulturze symbolu sześcioramiennej gwiazdy złożonej z dwóch trójkątów bez trudu dojść można do wniosku, że występuje on w najprzeróżniejszych miejscach i kontekstach historyczno-wyznaniowych, przeważnie zupełnie nie związanych z kulturą żydowską. Znak ten obecny jest także od dawna w symbolice gdańskiej. Przykładem jest umieszczana na butelkach z produktami słynnej wytwórni „Der Lachs” pieczęć, która miała od XVIII w. postać heksagramu z wpisanymi weń literami I.W.L – inicjałami Izaaka Wed-Linga – właściciela przedsiębiorstwa. Wed-Ling był według wszelkiego prawdopodobieństwa menonitą, z całą pewnością nie był za to Żydem. Sześcioramienna gwiazda na butelkach nie oznacza zatem bynajmniej koszerności jej zawartości, jak zdarza się twierdzić niektórym gdańskim przewodnikom. Symbol sześcioramiennej gwiazdy towarzyszył też bardzo często masonom. Na gdańskim gruncie używała go loża „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem”. Tytułowy lew w koronie przedstawiany był w centralnej części kompozycji złożonej z dwóch przenikających się trójkątów.

Aleksander Masłowski - http://ibedeker.pl/obiekty/brama-wyzynna-a-gwiazda-dawida/

Producent polski - Polmos

Galeria [ graf/artki/goldwasser/3 ]   

P0001.jpg

[1] P0001.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Polmos (ok. 2000r.)

P0002.jpg

[2] P0002.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Polmos (ok. 2000r.)

plikow: 2

Okazuje się jednak, że oryginalna receptura, jaką wymyślił Vermollen, holenderski emigrant, który w XVI wieku osiadł w Gdańsku, a na którą składa się kompozycja ponad 20 ziół i korzeni, dzięki którym likier ma tak unikatowy smak, nie jest już tajemnicą. Dlatego w Gdańsku można dostać likier od trzech producentów Komersa, niemieckiego Tooranko (produkowany w Nörten-Hardenberg) oraz Goldwassera, który produkowany jest na wyłączne zamówienie restauracji Kamienica Goldwasser (również przez tego samego niemieckiego producenta)

O żadnych innych trunkach nie wiedzą też władze firmy Komers International ze Straszyna, polskiego producenta likieru Goldwasser.

- Nic nie wiem o "podróbkach" naszego rodzimego Goldwassera. - Na rynku jest "Goldwasser" dystrybuowany przez firmę Tooranko, ale nie mogę go w jakichkolwiek kryteriach traktować jako podróbki. Różni się, poza składem, zasadniczo innym złotem w środku - nasz ma 23 karaty, a tamten 22 karaty.

Receptura Goldwasser nie jest zastrzeżona, każdy więc może ją produkować - mówi dyrektor restauracji Kamienica Goldwasser w Gdańsku. - My też jesteśmy producentem tego likieru, wytwarza go dla nas fabryka, która produkowała też Goldwasser przed wojną i mamy swoją recepturę. Hardenberg, niemiecki producent, również. Trudno jest powiedzieć, któremu z nas bliżej jest do oryginału. Prawda jest taka, że oryginalnego likieru Goldwasser już nie ma.

Krótko mówiąc: restauracja w Gdańsku zamawia u Niemca trunek o tej samej nazwie lecz o innym składzie...

Producent polski po zmianie właściciela* - Wyborowa S.A.

Galeria [ graf/artki/goldwasser/4 ]   

P0001.jpg

[1] P0001.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Wyborowa S.A. (2004 rok)

P0002.jpg

[2] P0002.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Wyborowa S.A. (2004 rok)

plikow: 2

Płatek złota w niemieckiej wersji Goldwassera (prod. Der Lachs)

Galeria [ graf/artki/goldwasser/2 ]   

P1040293.jpg

[1] P1040293.jpg

Opis: Płatek złota w wódce Goldwasser, producenta Der Lachs, na dnie kieliszka.

P1040295.jpg

[2] P1040295.jpg

Opis: Płatek złota w wódce Goldwasser, producenta Der Lachs, na dnie kieliszka.

plikow: 2

na podst.artyk: autor: Marzena Klimowicz-Sikorska http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ktory-Goldwasser-jest-oryginalny-n84325.html

linki

* W roku 2001 nastąpiła prywatyzacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A., a pakiet większościowy akcji został nabyty przez Pernod Ricard S.A. W tym samym roku zmieniono nazwę z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A. na Wyborowa S.A.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyborowa

 

Komentarze

Dodaj komentarz:   [podstrona: art_goldwasser]
 

Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.

 

ilość komentarzy: 0^ ^ Do góry - hop! ^ ^