Strona Nandiego.

foto + graf + blog (od 1997 roku)

Środa, 21 listopada 2018 roku. Imieniny: Albert, Janusz, KonradGOLDWASSER - który jest oryginalny?

Goldwasser został wymyślony przez Holenderskiego imigranta przybyłego do Gdańska w XVI w. Likier ten produkowany był w wytwórni Der Lachs w którym to obecnie budynku mieści się restauracja "Pod Łososiem". Wytwarzany był od roku 1598 aż do czasów wojny, później marka została wraz z recepturą sprzedana do Niemiec, gdzie nadal jest produkowana pod taką samą nazwą.

Przeszło 400 lat minęło od stworzenia przez Ambrożego Vermollena receptury najsłynniejszego gdańskiego trunku - likieru Goldwasser, czyli złotej wody. Dziś można kupić go od kilku producentów. Jednak jego jakość nie jest równa...

W Gdańsku można spróbować Goldwassera mn. od dystrybutora: firmy Tooranko... [toorank.com.pl], Goldwassera produkowanego wyłącznie dla restauracji Kamienica Goldwasser... [goldwasser.pl]- producent: Hardenberg Wilthen AG. ...jak i Goldwassera z firmy Komers ze Straszyna. [komers.com.pl] ...która jest prawdopodobnie kontynuacją produkcji 'Polmosa' z lat 90-tych.
Jednak mam jeszcze w swoich zasobach Goldwassera innych producentów, którzy już dziś tego trunku nie produkują. Skany ponizej:

Miniaturowa próbka. Producent niemiecki: Der Lachs z Nörten-Hardenberg

Galeria [ graf/artki/goldwasser/1 ]   

goldwasser_a1.jpg

[1] goldwasser_a1.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

goldwasser_a2.jpg

[2] goldwasser_a2.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

goldwasser_a3.jpg

[3] goldwasser_a3.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Der Lachs

plikow: 3

Jak widać, producent -Der Lachs- Branntwein und Liquer Fabrik z miasta Nörten-Hardenberg odwołuje się do tradycji rozpoczętej jeszcze w 1598 roku... Jest on prawdopodobnie najbardziej uprawniony do chwalenia się oryginalnością Golwassera potwierdzoną zakupem oryginalnej receptury.

Producent polski - Polmos

Galeria [ graf/artki/goldwasser/3 ]   

P0001.jpg

[1] P0001.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Polmos (ok. 2000r.)

P0002.jpg

[2] P0002.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Polmos (ok. 2000r.)

plikow: 2

Okazuje się jednak, że oryginalna receptura, jaką wymyślił Vermollen, holenderski emigrant, który w XVI wieku osiadł w Gdańsku, a na którą składa się kompozycja ponad 20 ziół i korzeni, dzięki którym likier ma tak unikatowy smak, nie jest już tajemnicą. Dlatego w Gdańsku można dostać likier od trzech producentów Komersa, niemieckiego Tooranko (produkowany w Nörten-Hardenberg) oraz Goldwassera, który produkowany jest na wyłączne zamówienie restauracji Kamienica Goldwasser (również przez tego samego niemieckiego producenta)

O żadnych innych trunkach nie wiedzą też władze firmy Komers International ze Straszyna, polskiego producenta likieru Goldwasser.

- Nic nie wiem o "podróbkach" naszego rodzimego Goldwassera. - Na rynku jest "Goldwasser" dystrybuowany przez firmę Tooranko, ale nie mogę go w jakichkolwiek kryteriach traktować jako podróbki. Różni się, poza składem, zasadniczo innym złotem w środku - nasz ma 23 karaty, a tamten 22 karaty.

Receptura Goldwasser nie jest zastrzeżona, każdy więc może ją produkować - mówi dyrektor restauracji Kamienica Goldwasser w Gdańsku. - My też jesteśmy producentem tego likieru, wytwarza go dla nas fabryka, która produkowała też Goldwasser przed wojną i mamy swoją recepturę. Hardenberg, niemiecki producent, również. Trudno jest powiedzieć, któremu z nas bliżej jest do oryginału. Prawda jest taka, że oryginalnego likieru Goldwasser już nie ma.

Krótko mówiąc: restauracja w Gdańsku zamawia u Niemca trunek o tej samej nazwie lecz o innym składzie...

Producent polski po zmianie właściciela* - Wyborowa S.A.

Galeria [ graf/artki/goldwasser/4 ]   

P0001.jpg

[1] P0001.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Wyborowa S.A. (2004 rok)

P0002.jpg

[2] P0002.jpg

Opis: Wódka Goldwasser producenta Wyborowa S.A. (2004 rok)

plikow: 2

Płatek złota w niemieckiej wersji Goldwassera (prod. Der Lachs)

Galeria [ graf/artki/goldwasser/2 ]   

P1040293.jpg

[1] P1040293.jpg

Opis: Płatek złota w wódce Goldwasser, producenta Der Lachs, na dnie kieliszka.

P1040295.jpg

[2] P1040295.jpg

Opis: Płatek złota w wódce Goldwasser, producenta Der Lachs, na dnie kieliszka.

plikow: 2

na podst.artyk: autor: Marzena Klimowicz-Sikorska http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ktory-Goldwasser-jest-oryginalny-n84325.html

linki

* W roku 2001 nastąpiła prywatyzacja Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A., a pakiet większościowy akcji został nabyty przez Pernod Ricard S.A. W tym samym roku zmieniono nazwę z Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos S.A. na Wyborowa S.A.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyborowa

 

Komentarze

Dodaj komentarz:   [podstrona: art_goldwasser]

Nick / Imię:

Treść komentarza: (max 1000 znaków)Przepisz powyższe cyfry:

 

Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.

 

ilość komentarzy: 0^ ^ Do góry - hop! ^ ^