Strona Nandiego

[od 1997 roku] Foto + Graf + Blog

Niedziela, 26 maja 2024 roku. Imieniny: Filip, Paulina, Marianna [ 21 tydzień roku ]Składniki szminki mogą zatruwać organizm!

Alarmująco wysokie poziomy aluminium, ołowiu i kadmu w szminkach [Zobacz czarną listę firm.]

ustaPopularny produkt kosmetyczny od niepamiętnych czasów - szminka, od dawna używana przez kobiety w wielu kulturach, aby podkreślić kobiecość i własny, unikalny wyraz elegancji i stylu.

Badania przeprowadzone w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley (UCB - University of California, Berkeley) przyniosły nowe obawy odnośnie bezpieczeństwa używania konwencjonalnych szminek, znajdując w wielu z nich niebezpiecznie wysokie poziomy aluminium, kadmu, ołowiu oraz innych toksyn.

Naukowcy UCB przebadali 32 popularne marki szminek i błyszczyków do ust sprzedawanych dziś na szeroką skalę przez sklepy i odkryli, że wiele z nich jest przepełnionych kadmem, chromem, aluminium oraz co najmniej pięcioma innymi metalami. Opublikowane w recenzowanym magazynie Environmental Health Perspectives odkrycie ujawniło, że kobiety, które używają takich produktów nawet w niewielkim stopniu, mogą znacząco zwiększać ryzyko rozwoju wielu problemów zdrowotnych - włączając w to problemy żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia nerwów oraz nowotwory.

"Szminka i błyszczyk rodzą szczególne obawy, ponieważ jeśli nie zostaną wtarte w materiał lub pozostawione jako ślad pocałunku, zostają spożywane lub wchłonięte kawałek po kawałku, przez osobę, która je nałożyła" - wyjaśnia komunikat prasowy UCB odnośnie badań. "Używając dziennych akceptowanych dawek zgodnie z tym badaniem, przeciętne użycie niektórych szminek i błyszczyków do ust może spowodować nadmierną ekspozycję na chrom, substancję rakotwórczą powiązaną z wrzodami żołądka".

Większość popularnych kosmetyków zawiera wiele toksyn w różnych ilościach.

Wśród 32 przebadanych produktów naukowcy odkryli, że 24 z nich - lub 75% - zawiera również ołów, który znany jest z wywoływania uszkodzeń mózgowych, komórkowych oraz DNA. Ponieważ żadna ilość ołowiu nie jest uznawana za bezpieczną dla małych dzieci, to odkrycie jest szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę, jak wiele młodych dziewczynek używa szminki, np. bawiąc się razem z koleżankami w przebieranie się, malowanie itp.

usta"Uważam, że FDA [Agencja ds. Żywności i Leków w USA - Food and Drug Administration] powinna zwrócić na to uwagę" - mówi Sa Liu, autorka badań, naukowiec UCB. "Nasze badania były niewielkie, identyfikujące szminki używane przez młode Azjatki w Oakland, w Kalifornii. Jednak szminki i błyszczyki do ust użyte w naszych badaniach, to popularne marki dostępne w sklepach wszędzie. Opierając się na naszych odkryciach, większe, bardziej gruntowne badanie kosmetyków do ust - i kosmetyków ogólnie - jest uzasadnione".

FDA przeprowadziła swoje własne dochodzenie odnośnie obecności ołowiu w szminkach już pod koniec 2011 roku i odkryła, że każda spośród 400 badanych próbek zawierała ołów.

Szokujące 380, czy też 95% próbek testowanych szminek zawierało więcej niż 0,1 cząsteczek na milion (ppm), co jest wyższe niż maksymalny dopuszczony poziom np. w batonikach. Jednak FDA w dużym stopniu zdyskontowała wyniki własnych badań deklarując w owym czasie, że poziomy ołowiu są "bardzo niskie i nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa".

"Niektóre z toksycznych metali występują w ilościach, które mogłyby mieć wpływ w okresie długoterminowym" - stwierdza profesor UCB S. Katharine Hammond, która pomagała prowadzić badania. "To ilości mają znaczenie".

Autor: Ethan A. Huff

źródła:Autyzm mogą wywoływać metale ciężkie.

Badania naukowców z Uniwersytetu Stanu Arizona, opublikowane niedawno w Biological Trace Element Research sugerują, że przyczyną autyzmu może być ekspozycja na metale ciężkie.

Naukowcy odkryli, że dzieci cierpiące na autyzm mają o wiele większe stężenie metali ciężkich we krwi niż zdrowe dzieci.

Jeszcze do niedawna przedstawiciele środowiska medycznego często wskazywali, że autyzm może być chorobą dziedziczną. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne, środowiskowe, jak na przykład wpływ toksyn.

Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 99 dzieci w wieku 5-15 lat, w której badano poziom toksycznych metali we krwi oraz moczu. Wśród grupy 55 dzieci miało autyzm, 44 nie. Grupy były podobne wiekowo oraz proporcjonalnie dobrane pod względem płci.

Wykazano, że dzieci z autyzmem miały o 41% wyższy poziom ołowiu we krwi oraz o 74% wyższy poziom ołowiu w moczu niż zdrowe dzieci.

Poziom innych metali w moczu dzieci autystycznych, w odniesieniu do poziomów u dzieci zdrowych, wynosił:

wolfram - 44% wyższy
tal - 77% wyższy
cyna - 115%

Naukowcy zaznaczyli, że wszystkie cztery metale już wcześniej powiązano z upośledzeniem funkcji i rozwoju mózgu oraz wiadome było, że mogą być toksyczne dla innych narządów. Opierając się na trzech różnych skalach nasilenia autyzmu odkryli jednak, że wyższy poziom stężenia toksycznych metali we krwi jest powiązany z cięższymi przypadkami autyzmu. Wykazano, że od 38-47% wszystkich przypadków różnego nasilenia autyzmu można wyjaśnić zróżnicowanym stężeniem metali ciężkich, w szczególności kadmu i rtęci.

Jak stwierdzili naukowcy, występowanie metali ciężkich jest najsilniejszym czynnikiem, dzięki któremu możemy przewidzieć siłę natężenia autyzmu.

"Wiedzieliśmy, że ekspozycja na ołów obniża poziom IQ, ale wyraźnie może również wywołać autyzm…" - twierdzi główny autor badania, James Adams.

Wyniki powyższych badań mogą mieć kluczowe znaczenie w kwestii zapobiegania oraz leczenia autyzmu.

"Stawiamy hipotezę, że redukowanie wczesnej ekspozycji na metale ciężkie może pomóc złagodzić objawy autyzmu oraz leczenie poprzez usuwanie toksycznych metali może zredukować objawy autyzmu" - napisali naukowcy. Dodali również, że hipotezę tę trzeba dogłębniej badać, ponieważ coraz więcej badań na nią wskazuje.

"Badania jak te, poprawiają nasze rozumienie. Dalsze badania powinny być prowadzone, aby potwierdzić te [badania]" - powiedziała Caroline Hattersley z Narodowego Stowarzyszenia Autyzmu Wielkiej Brytanii.

źródła:

Czarna lista trujących marek:

(...) Warto zatem wiedzieć, kto jest największym trucicielem aby nie zostawiać u tych firm swoich pieniędzy. Cały dokument znajduje się na stronie FDA: http://www.fda.gov/Cosmetics/ProductandIngredientSafety/ProductInformation/ucm137224.htm#q10 lecz dla tych z Was, które nie znają zbyt dobrze angielskiego lub komu po prostu nie chce się czytać i analizować tych danych – zrobiłam to za Was :)

Otóż trują nas swoimi szminkami następujące firmy:


1. Firma L’Oreal – marki toksycznych szminek: L’Oreal, Maybelline, Lancome, Body Shop
2. Shiseido – marki: Shiseido, NARS
3. Procter & Gamble – marka: Cover Girl
4. Chanel – marka: Chanel
5. Revlon – marki: Revlon, Almay
6. Avon – marka Avon
7. Estee Lauder – marki: Estee Lauder, Clinique, M.A.C, Bobbi Brown
8. Mary Kay – marka: Mary Kay
9. Coty – marka: Rimmel of London
10. LVMH Perfums & Cosmetics – marki: Dior, Bene-Fit
11. Elizabeth Arden – marka: Elizabeth Arden
12. Clarins – marka: Clarins

i nieco mniej znane na polskim rynku:


13. Stargazer – marka: Stargazer
14. Limited Brands – marka: Victoria’s Secret
15. Markwins – marka: Wet ‚n’ Wild
16. Clorox Company – marka Burt’s Bees
17. Iman Cosmetics – marka: Iman Cosmetics

Z mało znanych na polskim rynku producentów przebadano i stwierdzono toksyczność szminek:

18. Johnson Publishing Company – marka: Fashion Fair
19. Mood Magic – marka: Lori Anne
20. Gabriel Cosmetics – marka: Gabriel
21. Jafra Cosmetics International – marka: Jafra
22. Target Corporation – marka: Sonia Kashuk

Oto czarna lista 10 najbardziej toksycznych znanych na polskim rynku marek i serii:


1. Maybelline – szminki z serii: Color Sensational, Moisture Extreme, Mineral Power, Volume Seduction XL
2. L’Oréal – szminki z serii: Color Riche, Intensely Moisturizing Lipcolor, Endless
3. Revlon – szminki z serii: ColorStay, Matte, Super Lustrous Pearl, Renewist, ColorStay Soft & Smooth, Moon Drops, Beyond Natural,
4. Avon – szminki z serii: Beyond Colour, Perfect Wear, Ultra Color Rich
5. Lancôme – szminki z serii: Color Design, Color Fever, Le Rouge Absolu
6. Cover Girl – szminki z serii: Vibrant Hues Color, Continuous Color, Incredifull Lipcolor
7. Stargazer – szminki z serii: Lipstick, Fantasy, Glitter
8. NARS – szminki z serii: Semi-Matte, Shimmer, Sheer, Satin
9. M.A.C – szminki z serii: Frost, Matte, Amplified Creme, Glaze, Lustre, Baroque Boudoir, Slimshine, Satin, Cremesheen
10. Burt’s Bees – błyszczyki z serii: Lip Shimmer

Zaraz za pierwszą niechlubną dziesiątką plasują się bardzo znane w Polsce pomadki: Rimmel Lasting Finish, Clarins Rouge Appeal, Estée Lauder Pure Color, Almay HydraColor, Mary Kay Creme, Chanel Aqualumiere. Pamiętajmy, że badanie dotyczyło tylko 400 szminek i dwudziestu paru producentów. Niektórych może nawet i znanych marek badanie po prostu nie objęło i kupując np. obecną na polskim rynku szminkę marki Max Factor, Manhattan czy Helena Rubinstein nie mamy pewności czy nie zawiera ołowiu, a to z tej prostej przyczyny, że badanie nie objęło tych marek. Nie objęło też marek typowo polskich: Celia, Hean czy Bell.(...)

źródło: http://www.akademiawitalnosci.pl/szminki-z-olowiem-czarna-lista-toksycznych-marek/

 

Komentarze

Dodaj komentarz:   [podstrona: art_szminka_truje]
 

Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.

 

ilość komentarzy: 0^ ^ Do góry - hop! ^ ^