Klub Morza "Zejman". Gdańsk - Wyspa Spichrzów.
Tysiące eksponatów! - nie tylko morskich.
Klub "Zejman" na Wyspie Spichrzów już nie istnieje! Został po ciężkich przejściach i walkach na argumenty z przedstawicielami włodarzy miasta Gdańska przeniesiony siłami własnymi wolontariuszy do mniej więcej lipca 2015 do nowej lokalizacji: Bramy Nizinnej. Linków do zdjęć z Bramy szukaj na dole tej strony.
Najpiękniejsza tawerna świata
Skansen żeglugi powstał przy Międzynarodowym Klubie Morza „Zejman” działającym od piętnastu lat w oryginalnych wnętrzach XVIII-wiecznego spichlerza zbożowego “Steffen” na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Obiekt wzniesiony został blisko trzysta lat temu przy nabrzeżu kanału Nowej Motławy. Do roku 1945 przechowywano tutaj zboże, suszono je, workowano i ładowano na cumujące przy nabrzeżu statki.
Spichlerz „Steffen” jest jednym z nielicznych gdańskich zabytkowych magazynów portowych, które przetrwały II wojnę światową. Podczas kampanii rosyjskiej Napoleona spichlerz pełnił funkcję lazaretu dla oficerów napoleońskich. Pod koniec XIX wieku podczas kolejnego pożaru Wyspy Spichrzów spłonął jego dwupoziomowy dach i dwa piętra, które nie zostały już odbudowane.
Wnętrze skansenu jest unikatowym odtworzeniem wyglądu dawnej gdańskiej tawerny portowej, do której powróciła magia i duch starego portu. Zgromadzono tutaj wiele zbiorów nautycznych złożonych z blisko siedemnastu tysięcy eksponatów. Dzięki zgromadzonym eksponatom i aranżacji wnętrza w opinii osób często podróżujących po świecie nasz skansen może pretendować do tytułu najpiękniejszej tawerny świata.
Skansen oświetlają 64 oryginalne lampy okrętowe, które, niegdyś świecąc nocą jako światła nawigacyjne, chroniły statki przed groźbą zderzenia. Obecnie nastrojowym światłem współtworzą niepowtarzalny klimat wnętrza skansenu.
Gości odwiedzających skansen witają dźwięki jedynego na świecie karylionu skonstruowanego z dzwonów okrętowych. Chętni mogą zagrać na tym niezwykłym instrumencie.
Ekspozycję flory i fauny morskiej wzbogaca zbiór kości wielorybów. Można dotknąć czaszki i kręgów wielorybich, a pod łukiem ze szczęk walenia, u wejścia do skansenu, można zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W skansenie podziwiać można obraz przedstawiający największą znaną współcześnie panoramę dawnego Gdańska jego autorem jest gdański artysta Marek Pankanin. Na tle panoramy można również wykonać pamiątkową fotografię.
Znaczna część zbiorów to fragmenty wraków żaglowców, wyrzuconych przez fale na morski brzeg, lub wyłowionych z dna Bałtyku rybacką siecią. Największy z nich to część pokładu XVIII-wiecznego angielskiego żaglowca „Generał Carleton”, który zatonął w sztormie u polskich wybrzeży.
Skansen żeglugi kultywuje pamięć o najwybitniejszym pisarzu maryniście polskiego pochodzenia - Josephie Conradzie Korzeniowskim. W gablocie poświęconej pisarzowi zobaczyć można fragmenty wraku żaglowca „Otago”, którym dowodził Conrad będąc podówczas kapitanem floty handlowej oraz statuetkę Międzynarodowej Nagrody „Conrady” Indywidualności Morskie, którą Klub Morza „Zejman” przyznaje corocznie wybitnym ludziom morza na całym świecie.
Od 1 stycznia 2010 roku działa tutaj oddział międzynarodowej organizacji ludzi morza Bractwa Wybrzeża. W skansenie gościli już przedstawiciele bractwa z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Wnętrze skansenu jest miejscem bardzo wielu imprez żeglarskich. Witane są tutaj załogi żaglowców odwiedzających Gdańsk, organizowane są inauguracje i finały wypraw żeglarskich.
Zbiory w skansenie żeglugi wzbogaca kolekcja ponad 3.000 kufli z całego świata. Ulokowana na niedużej powierzchni skansenu kolekcja ta pretenduje obecnie do rekordu Guinessa.
W skansenie odtworzono dawny bufet tawerny portowej, który serwuje zimne i gorące potrawy, napoje oraz regionalne gdańskie piwa z browaru „Amber”. Można też uczestniczyć w celebrze staro-gdańskiego toastu machandlem, mającego już ponad dwustuletnią tradycję.
W skansenie organizowane są corocznie inscenizacje historyczne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów, przedstawiające życie codzienne lazaretu oraz wizytę w szpitalu polowym wodza Napoleona Bonaparte. Do zwiedzania udostępniona jest hala zbożowa na I piętrze, gdzie odtworzono do celów inscenizacji fragment lazaretu ze stołem operacyjnym i wojskowymi pryczami.
Przybyli do skansenu goście w towarzystwie przewodnika wędrując po skansenie wysłuchują gawędy o dawnym gdańskim porcie, Wyspie Spichrzów i spichlerzu „Steffen”. Przewodnik zapoznaje zwiedzających z bogatymi zbiorami, zgodnie z przyjętą tutaj zasadą: „dotknij eksponat, weź go w ręce, poczuj ducha przeszłości”.
Klub Morza „Zejman” w ciągu całego roku organizuje cykliczne imprezy w których uczestniczyć mogą również turyści odwiedzający Gdańsk i skansen żeglugi. Każdy może wybrać coś interesującego spośród klubowych propozycji. Są nimi: tradycyjne Gdańskie Wieczory Morskie, wieczory szantowe, koncerty muzyczne, wieczory poezji, spotkania podróżnicze i wiele innych imprez.
Oprócz zwiedzania Skansenu Żeglugi grupy zorganizowane odwiedzające Gdańsk, mogą zlecić do obsługi własną imprezę w formie spotkania integracyjnego, biznesowego, bądź narady pracowniczej, sympozjum, seminarium. Do dyspozycji zainteresowanych jest sprzęt audiowizualny, oraz nagłośnienie.
W klubie, dla wycieczek szkolnych od siedmiu lat organizujemy warsztaty marynistyczne pt. „Ahoj morska przygodo!” podczas których dzieci w formie gier, konkursów i turniejów marynarskich obcują z morzem, żeglugą, poznają tradycje morskie i historię dawnego Gdańska.
W skansenie żeglugi obowiązuje zakaz palenia tytoniu. W sezonie turystycznym do dyspozycji zwiedzających jest ogródek letni przed skansenem z widokiem na gdański port jachtowy. Dochód z biletów wstępu przeznaczany jest w całości na cele eksploatacji obiektu i pozyskiwanie eksponatów.
źródło: http://zejman.org.pl/
Galeria [ zdjecia/muzea/zejman ]
[5] Dsc_0785.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Na scenie kartony - klub w trakcie przeprowadzki.
[6] Dsc_0787.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Na scenie kartony - klub w trakcie przeprowadzki.
[21] DSC_1158_1161.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Spichlerz Steffen. Sala wystawowa w roli sali dyskotekowej. Panorama. 15.. >>jeszcze8>>
[28] Dsc_9326.jpg
Opis: Chińskie obrazy otrzymane w darze wdzięczności za uratowanie życia marynarzom.
[29] Dsc_9327.jpg
Opis: Chińskie obrazy otrzymane w darze wdzięczności za uratowanie życia marynarzom.
[36] Dsc_9654.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Najstarsza zachowana w oryginale ściana budynku.
[37] Dsc_9655.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Najstarsza zachowana w oryginale ściana budynku.
[38] Dsc_9656.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Największa współczesna panorama miasta. Autor: Marek Pankanin.
[44] Img_0051.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Obowiązkowy wpis do księgi gości. Komandor czuwa!
[55] Img_0072.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Karylion z dzwonów okrętowych - jeden z eksponatów.
[63] Img_0094.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Franek, jeden z najmłodszych gości :) 09.08.2014
[65] Img_0183.jpg
Opis: Klub Morza Zejman w Gdańsku. Nowo wydrukowane w kolorze i zalaminowane menu :)
[72] Img_0204.jpg
Opis: Nowy (08.2014) deptak spacerowy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów - widok na Długie Pobrze.. >>jeszcze13>>
[73] Img_0219.jpg
Opis: Nowy (08.2014) deptak spacerowy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów - widok na Długie Pobrze.. >>jeszcze3>>
plikow: 85
Najbliższe obiekty - KRÓ-LINK :)
Zrujnowane poddasze i dach klubu Zejman (spichlerz "Steffen") [LINK]
Przeprowadzka klubu Zejman ze spichlerza "Steffen" do Bramy Nizinnej [LINK]
Oficjalna wyprowadzka klubu Zejman z Wyspy Spichrzów 19.07.2015 [TUTAJ]
Linki
Komentarze
Dodaj komentarz: [podstrona: zdj_muzea2]
Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.
ilość komentarzy: 0
^ ^ Do góry - hop! ^ ^