Gdańsk, Szaniec Jezuicki - 1 wizyta
UWAGA: MOJA DRUGA WIZYTA 23.02.2014:[TUTAJ]
(...) Szaniec Jezuicki (nazwa wzięła się stąd, że najbliższym sąsiadem fortu było kolegium jezuickie) został ukształtowany w latach 1843 - 1867. Wcześniej znajdowały się tutaj fortyfikacje ziemne. O budowie szańca przesądziła historia z roku 1813. Wówczas broniony przez Francuzów Gdańsk atakowali żołnierze rosyjscy i pruscy. W tamtym okresie na terenie dzisiejszego Szańca Jezuickiego znajdowała się słaba fortyfikacja, wzniesiona przez Francuzów. W 1813 roku została ona szybko zdobyta przez atakujących. Stąd obstrzeliwali oni południową część Gdańska i wkrótce udało im się w ten sposób podpalić znaczną część Wyspy Spichrzów. W rezultacie pożaru obrońcy miasta utracili pokaźne zapasy żywności i wkrótce musieli skapitulować. Pruska władza postanowiła nie popełnić błędu Francuzów i w 1843 roku zaczęto wznosić tutaj murowany fort.

Budowa fortyfikacji opóźniała się jednak - zaważyły na tym trudności budżetowe. Kolejne prace ruszyły w latach 50-tych XIX wieku. Ostatni obiekt Szańca Jezuickiego wybudowano w 1867 roku. Wbrew obawom władz pruskich nie doszło już jednak do oblężenia Gdańska.
Do czasów I wojny światowej fortyfikacja na Starych Szkotach była obsadzona przez żołnierzy regimentu, stacjonującego na Starym Przedmieściu w koszarach na Żabim Kruku. W 1920 roku Wolne Miasto Gdańsk objęła demilitaryzacja, fortyfikacja została opuszczona przez żołnierzy.Pod koniec okresu międzywojnia w okolicy zaczęto wznosić kolonie działkowe (Kolonia Anielskie Wzgórze) - dziś fort leży przy ulicy Kolonia Anielinki.
W 1945 roku w Szańcu Jezuickim broniły się oddziały niemieckie. Wojska radzieckie nacierały od strony wzgórz, czyli od strony dzisiejszego Chełmu i Ujeściska. Fortyfikacja nie uległa jednak wielkiemu zniszczeniu - rozbity został tylko budynek przy wejściu do szańca. Po wojnie obiekt stał się... źródłem cegieł dla okolicznych mieszkańców. Dalszym rozbiórkom zapobiegł dzierżawca, który w tym miejscu postanowił założyć fermę kur.
Przez ostatnie lata zabytek ten był wykorzystywany przez różne firmy - znajdowały się tam m.in. magazyny i wytwórnia płyt kompaktowych. (...)
źrodło: http://www.mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=898
Szaniec Jezuicki - Kolonia Anielinki -między ul. Zamiejską, Cienistą i Szkocką został wpisany do rejestru zabytków pod nr 477
ul. Kolonia Anielinki (osiedle Stare Szkoty). Stan na dzień 04.08.2012
Teren został ogrodzony już jakiś czas temu. Została wynajeta agencja ochrony. Trwa renowacja. W przyszłości (mam nadzieję nieodległej) obiekt będzie udostępniony turystom. [Wikipedia]
Galeria [ zdjecia/ruiny/szaniec_jezuicki ]

[2] dsc_1596.jpg
Opis: Szaniec Jezuicki w Gdańsku. Od początku czerwca 2008 pojawiła sie taka piękna tablica informacyjna.. >>jeszcze1>>
plikow: 10
Linki
Szaniec Jezuicki - dzień dzisiejszy i przyszłość
Najbliższe obiekty - KRÓ-LINK :)
moja druga wizyta w Szańcu 23.02.2014 [TUTAJ]
Komentarze
Dodaj komentarz: [podstrona: zdj_ruiny21]
Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.
ilość komentarzy: 0
^ ^ Do góry - hop! ^ ^