Bunkier-elektrownia z 1943 r.
Gdańsk Olszynka, ul. Zawodzie - 30.07.2013
Żelbetowy, kilkukondygnacyjny schron (A-Werk - grubość stropu ponad 4 m.) zapasowej elektrowni, wyposażonej w kilka potężnych agregatów prądotwórczych, awaryjnie mogących zasilać Gdańsk po nalotach bombowych, w razie uszkodzenia głównej elektrowni na Ołowiance w centrum miasta. Na bocznicy kolejowej przy schronie, stało zazwyczaj kilka cystern z olejem napędowym do zasilania agregatów.
Konstrukcja schronu zabezpieczała przed zniszczeniem wnętrza, nawet w przypadku bezpośredniego wielokrotnego trafienia bombami nawet do pół tony..., stosowanej w II WŚ przez aliantów... Fundamenty obiektu sięgają siedmiu metrów w głąb podmokłego gruntu.
Jedyny tego typu schron w Polsce. Unikalny przykład fortyfikacji obronnej.
Budynek jest unikatowy wręcz na skalę światową. Parę lat temu zwiedzała go nawet wycieczka inżynierów z Japonii..
źródło: http://wikimapia.org/8999343/pl/Bunkier-elektrownia-z-1943-r
Schron wpisany został do rejestru zabytków województwa pomorskiego w maju 2011 roku.
Według informacji, zbieranych mozolnie przez miłośników fortyfikacji i internautów, w czasie wojny znajdowały się w nim agregaty, pozwalające awaryjnie, w razie zniszczenia elektrowni na Ołowiance, wytworzyć prąd dla najbliższej okolicy. W tym stacji pomp.. Mozna sobie gdybać nie znając faktów ani budowy wewnętrznej tego obiektu... Jedna z historii mówi że schron do 1949 posiadał dwa duże silniki okrętowe Diesla z generatorami z okrętu podwodnego typu VII C, których Rosjanie nie wyszabrowali, bo po zdobyciu miasta ten teren był zalany..
- Z posiadanych przeze mnie zdjęć lotniczych wynika, że obiekt został ukończony pod koniec wojny - nie wcześniej niż w drugiej połowie 1944 roku. Na fotografii z 19 czerwca 1944 r. znajduje się on w bardzo wczesnej fazie budowy - mówi Cezary Piotrowski, historyk specjalizujący się w wojnie powietrznej nad Trójmiastem podczas II wojny światowej.
W poblizu schronu-elektrowni znajduje się podobno spory podziemny żelbetowy zbiornik na paliwo, ktory ma bardzo solidny strop.
Obiekt wybudowano w 1943 roku jak większość schronów na terenie miasta w ramach ochrony przed nalotami aliantów , które już "sięgały" tego terenu portowego i stoczniowego. Ze szczeliny od strony wschodniej wychodziły przewody trakcyjne. Obiekt mógł także w razie potrzeby służyć jako zasilanie kilku stacji pomp zlokalizowanych w okolicach miasta na wypadek uszkodzenia głównej trakcji energetycznej z miasta (chociaż większość stacji posiadała awaryjnie własne agregaty)... Kształt obiektu zabezpiecza przy bezpośrednim trafieniu bombom lotniczą jej strop przez odbicie się i detonacji w ziemi przy ścianie (analogia do kształtu schronu dla urzędników Urzędu Morskiego w Gdyni (przy ul.Chrzanowskiego). Ciekawostką jest fakt posadowienia fundamentów "schronu elektrowni" na tym podmokłym terenie na głębokości około 7 metrów!! (odwierty kontrolne) zabezpieczających przed "wywróceniem obiektu od fali uderzeniowej lub wbicia się bomby w ziemię przy ścianie obiektu (patrz schrony "Wilczego Szańca w Gierłoży także budowanych na terenie bagiennym!!) Obiekt sztuki fortyfikacyjnej unikalny w skali kraju i zasługujący na ochronę.
źródło: https://www.noclegowo.pl/atrakcje/miejsce/2083
Mini-Panoramy
Galeria [ zdjecia/ruiny/elektro_43/pano ]
plikow: 6
Mapka
Obiekt znajduje się niedaleko ulicy Zawodzie w Gdańsku.
Fotki zewn.
Galeria [ zdjecia/ruiny/elektro_43 ]
plikow: 20
Fotki wnętrza po włamaniu przez złomiarzy
Galeria [ zdjecia/ruiny/elektro_43/wnetrze ]
plikow: 59
Fotki wnętrza z czasów składziku rupieci.
Galeria [ zdjecia/ruiny/elektro_43/inside ]
plikow: 2
Pomorskie Forum Eksploracyjne próbowało rozwikłać tajemnicę tego schronu. Podobno na zdjęciu lotniczym z 1947 r. widać słupy energetyczne. Jest tu podjazd, więc coś wjeżdżało – może zbiorniki z olejem napędowym do zasilania agregatów. Z tyłu jest szczelina do wyprowadzenia kabli. Na PFE postawiono hipotezę, że schron z agregatem miał ratować pobliską stację pomp w razie uszkodzenia, by nie dopuścić do zalania okolicy. Niemcy, jak wiadomo, sami okolicę zalali.
schron elektrowni do 1949 posiadał dwa duże silniki okrętowe diesla z generatorami z okrętu podwodnego tupu VII C, których Rosjanie nie wyszabrowali, bo po zdobyciu miasta ten teren był zalany... Były to dwa wysokoprężne, sześciocylindrowe silniki z doładowaniem F46 firmy Germaniawerft lub M6V 40/46 firmy MAN o mocy 1160 KM, każdy… Zostały wymontowane i wywiezione do innego obiektu "specjalnego" przez wojsko jesienią 1949 roku. Wg dokumentacji były w pełni sprawne. Odpompowano także około 5000 litrów ropy ze zbiornika podziemnego.
Schron był odporny na wielokrotne trafienie bombami do pół tony… Obiekt jest unikatem inżynierii fortyfikacyjnej nie tylko w skali kraju. Ciekawostka: zbiornik na paliwo znajduje się… pod obiektem, zabezpieczony zarówno solidnym stropem jak i ścianami, które są fundamentami obiektu sięgającymi na… ponad 10 metrów w głąb ziemi. Kondygnacja robocza obiektu jest wyniesiona na wysokość ponad 2 metry od gruntu lezącego w depresji, co zabezpieczyło przed zatopieniem elektrowni po zalaniu okolicznego terenu w 1945, po wysadzeniu wałów i przepompowni przez cofających się Niemców. Solidne stalowe i gazoszczelne drzwi do schronu, zdemontowano także w 1949.
Wlewy paliwa w obiekcie, ale nie znaleziono dotychczas włazu rewizyjnego do zbiornika pod schronem... (zabetonowany w 1949?) Jest kilka ciekawostek technologicznych w tym projekcie, np technika stosowanej już przy nim tzw "ścianki szczelnej Larsena" przy kopaniu ogromnego wykopu pod fundamenty na podmokłym i depresyjnym terenie, czy planowanie zastosowania unikalnego systemu maskowania na ścianach (nie zdążono go wykonać).
http://www.gdanskstrefa.com/schron-na-olszynce/
Linki
- http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=127&t=1459
- http://www.gdanskstrefa.com/schron-na-olszynce/
Komentarze
Dodaj komentarz: [podstrona: zdj_ruiny35]
Użytkowniku, pamietaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.
Ponosisz pełną odpowiedzialność za treści zamieszczane w swoich komentarzach.
Jeśli zauważyłeś, że któraś z opinii łamie prawo lub dobre obyczaje
[powiadom mnie o tym]
Usuwam przypadki nadużyć, umieszczania reklam, linków do stron www, wulgaryzmów lub treści naruszających prawo.
ilość komentarzy: 0
^ ^ Do góry - hop! ^ ^